Nyheter

Topp 20 2017, utomhus

Saxat från förbundets hemsida

Årsbästa utomhus 2017
Utdrag ur friidrottsförbundets 20-bästastatistik, som upprättas för klasserna 14 år och äldre.
P 15 1500 m hinder/76,2 1 4:44.17 Nils Bredin 02 Hälle Falun 13.8
2 4:45.26 Amrullah Stanikzai 02 Kville Falun 13.8
3 4:45.84 Julius Mördrup 02 Lidingö Falun 13.8
4 4:49.5m Gustav Pålsson 02 Hammerdal Krokom 19.9
5 4:49.53 Anton Hermansson 02 Högby Högby 7.7
6 4:51.48 Morgan Åkerblom 02 Athlet Falun 13.8
7 4:54.03 Abdalle Omar 02 Haparanda Falun 13.8
8 4:54.64 Victor Gruber 02 Tureberg Falun 13.8
9 4:58.67 Victor Wahlgren 02 Mölndal Falun 13.8
10
4:59.27
Erik Danielsson 02 Hammarby Falun 13.8
11 5:02.33 Noha Olsson 02 Thorengruppen Falun 13.8
12 5:06.83 Erik Albin 02 Helsingborg Falun 13.8
13 5:07.31 Michael Rosenqvist 02 Mölndal Falun 13.8
14 5:12.24 Olof Hedin 02 Eksjö Södra Habo 30.9
15
5:12.59
Ville Larsson 02 Sävedalen Göteborg/U 30.6
16 5:19.9m Isac Morin 02 Hammerdal Krokom 19.9
17 5:20.01 Oliver Lindstrand 02 Tureberg Falun 13.8
18 5:22.44 Oskar Karlsson 02 Graal Falun 13.8
19 5:24.80 Melwin Strömqvist 02 Högby Högby 7.7
20 5:36.26 Samuel Eriksson 02 Rånäs Märsta 20.8
P 15 80 m häck/84,0 1 11.01 Vilmer Elovsson 02 Mölndal Helsingborg 8.7
2 11.12 Edvin Månsson 02 Växjö Falun 13.8
3 11.20 Oskar Edlund 02 Täby Täby 2.9
4
11.53
Marcus Blixt 02 Mölndal Helsingborg 8.7
5 11.54 Gabriel Wallmark 02 Örgryte Täby 2.9
6 11.59 Samuel Eriksson 02 Rånäs Linköping 9.9
7 11.68 Anton Hermansson 02 Högby Göteborg/U 2.7
8 11.70 Ludvig Nylander 02 Malmö Ljungby 18.6
9 11.78 Emil Johansson 02 Tureberg Glanshammar 18.6
10
11.79
Johannes Jansson 02 Östhammar Linköping 9.9
11 11.80 Edvin Andersson 02 Varberg Varberg 3.9
12 11.81 Fredrik Grund 02 Kville Täby 2.9
13 11.82 Ludvig All 02 Täby Täby 2.9
14 11.84 Robin Isaksson 02 Lidingö Linköping 9.9
15 11.88 Emil Carlsson 02 Växjö Skruv 20.5
16 11.95 Felix Ljung 02 Mölndal Falun 13.8
17 12.00 Jesper Nordström 02 Kville Kungsbacka 26.8
18 12.02 Oliver Papinski 02 Täby Nyköping 3.6
19 12.03 Olof Hedin 02 Eksjö Södra Linköping 9.9
20
12.07
Daniel Adolfsson 02 Tingberg Linköping 9.9
medvind
11.83 Robin Isaksson 02 Lidingö Västerås 5.8
P 15 300 m häck/76,2 1 38.65 Oskar Edlund 02 Täby Falun 12.8
2 39.78 Vilmer Elovsson 02 Mölndal Falun 11.8
3 41.19 Edvin Månsson 02 Växjö Falun 12.8
4 41.47 Amrullah Stanikzai 02 Kville Falun 11.8
5 41.59 Emil Johansson 02 Tureberg Tanumshede 19.8
6 41.78 Jesper Nordström 02 Kville Falun 12.8
7 42.04 Ludvig All 02 Täby Falun 11.8
8 42.43 Fredrik Grund 02 Kville Falun 11.8
9
42.62
Jesper Hermansson 02 Mölndal Mölndal 4.8
10 43.16 Jacob Seitl 02 Habo Falun 11.8
11 43.21 Olof Hedin 02 Eksjö Södra Falun 11.8
12 43.62 Edvin Andersson 02 Varberg Varberg 2.9
13 43.98 Marcel Schweikart 02 Mölndal Mölndal 4.8
14 44.03 Marcus Blixt 02 Mölndal Falun 11.8
15 44.08 Viktor Hedlund 02 Falun Gävle 11.8
16
44.09
Pavel Larsson 02 Istrum Lidköping 17.6
17 44.65 Ola Bokesjö 02 Ullevi Kungsbacka 27.8
18 45.52 Melker Tingberg 02 Hässelby Västerås 5.8
19 45.59 Fred Österblom 02 Täby Göteborg/U 30.6
20
45.96
Olle Ek 02 Råby-Rekarne Gävle 11.8
en häck för låg
41.99 Ludvig All 02 Täby Huddinge 19.5
43.09 Robin Isaksson 02 Lidingö Huddinge 19.5
Manuell tidtagning
44.4m Truls Månsson 02 Åhus Kristianstad 30.8
P 15 Stav 1 4.65 Emil Carlsson 02 Växjö Falun 11.8
2 3.72 Samuel Eriksson 02 Rånäs Linköping 9.9
3 3.71 Jonathan Howser 02 Täby Lidingö 22.6
4 3.71 Peter Svensson 02 Rigor Mölndal 29.7
5
3.53
Joel Andersson 02 Kvarnsveden Göteborg/U 2.7
6 3.45 Rasmus Samuelsson 02 Ullevi Lerum 3.9
7 3.23 Johannes Jansson 02 Östhammar Göteborg/U 2.7
8 3.10 Erik Dahlberg 02 Tureberg Sollentuna 9.6
9 3.09 Malte Rosvall 02 Sävedalen Falun 11.8
10
3.09
Olof Hedin 02 Eksjö Södra Falun 11.8
11 3.01 Abdalle Omar 02 Haparanda Söderhamn 9.9
12 2.82 Daniel Kleist 02 Eksjö Södra Linköping 9.9
13 2.81 Fredrik Grund 02 Kville Kungsbacka 26.8
14 2.80 Edvin Wahlström 02 Mölndal Göteborg/S 10.6
15
2.72
Vilmer Elovsson 02 Mölndal Linköping 9.9
16 2.70 Oliver Lindstrand 02 Tureberg Huddinge 21.5
17 2.62 Daniel Adolfsson 02 Tingberg Varberg 3.9
18 2.42 Ludvig All 02 Täby Linköping 9.9
19 2.31 Amrullah Stanikzai 02 Kville Kungsbacka 26.8
20 2.30 Jesper Dreifaldt 02 Åhus Kristianstad 5.7
P 15 Tresteg 1 13.57 Gabriel Wallmark 02 Örgryte Falun 13.8
2 12.80 David Århammar 02 Linnéa Falun 13.8
3
12.75
Joel Åsenlund 02 Örgryte Falun 13.8
4 12.37 William Frisk 02 Örgryte Falun 13.8
5 12.36 Gustav Tartu 02 Kville Falun 13.8
6 12.15 Lukas Edqvist 02 Örgryte Göteborg/U-U 1.7
7 12.01 Ludvig All 02 Täby Huddinge 20.5
8 11.90 Fredrik Grund 02 Kville Göteborg/S 11.6
9 11.89 Adam Sobczyk 02 Hovslätt Jönköping 17.9
10
11.77
Oliver Papinski 02 Täby Huddinge 20.5
11 11.58 Jesper Hermansson 02 Mölndal Göteborg/S 11.6
12 11.54 Anton Perez 02 Umeå TFC Umeå 17.9
13 11.52 Måns Boshuis 02 Lidingö Lidingö 22.6
14
11.48
Daniel Kleist 02 Eksjö Södra Falun 13.8
15 11.45 Johan Burvall 02 Visby Gute Visby 29.5
16 11.30 Arman Zehtab Fard 02 Märsta Märsta 19.8
17 11.29 Ansgar Stephan 02 Habo Jönköping 9.9
18 11.13 Viktor Palmén 02 Karlskoga Arvika 30.7
19 10.97 Johannes Jansson 02 Östhammar Alunda 6.6
20
10.93
Karl-William Einarson 02 Wedevåg Göteborg/U-U 1.7
oklar/okänd vind
11.40 Samuel Eriksson 02 Rånäs Järvsö 16.9
medvind
12.00 Fredrik Grund 02 Kville Göteborg/S 11.6
10.96 Karl-William Einarson 02 Wedevåg Arvika 30.7
P 15 Diskus/1,0 1 55.51 Andreas Henriksson 02 Lund Malmö/S-K 2.8
2 53.39 Karl Ludvik 02 Tureberg Gävle 15.7
3 52.59 Leo Janén 02 Växjö Falun 12.8
4 50.87 Måns Roos 02 Mölndal Falun 12.8
5 49.10 Hampus Wallin 02 Hovslätt Västerås 5.8
6 46.03 Robin Isaksson 02 Lidingö Västerås 5.8
7
44.41
Johannes Jansson 02 Östhammar Märsta 19.8
8 43.69 Daniel Adolfsson 02 Tingberg Bohus 22.7
9 42.67 Pontus Gustavsson 02 Västerås Köping 17.6
10
40.72
Alfons Haals 02 Västerås Västerås/Ap 17.8
11 39.23 Erik Lindkvist 02 Wedevåg Arvika 29.7
12 39.17 Samuel Eriksson 02 Rånäs Linköping 9.9
13 38.89 Fredrik Grund 02 Kville Borås 4.6
14 38.70 Vilmer Elovsson 02 Mölndal Linköping 9.9
15 36.42 Truls Månsson 02 Åhus Lund 3.9
16 36.27 Erik Lindberg 02 Åhus Åhus 6.8
17 35.45 Olof Hedin 02 Eksjö Södra Halmstad 18.6
18 34.99 Victor Sahlin 02 Oxelösund Katrineholm 20.8
19 34.78 Michal Kaminski 02 Linköping Motala 20.6
20 34.69 Karl-William Einarson 02 Wedevåg Hallsberg 10.6
P 15 Åttakamp/P15 1 4.832 Vilmer Elovsson 02 Mölndal Linköping 10.9
2 4.616 Samuel Eriksson 02 Rånäs Linköping 10.9
3 4.594 Robin Isaksson 02 Lidingö Linköping 10.9
4 4.392 Johannes Jansson 02 Östhammar Linköping 10.9
5
3.804
Olof Hedin 02 Eksjö Södra Linköping 10.9
6 3.782 Daniel Adolfsson 02 Tingberg Ljungby 28.5
7 3.728 Peter Svensson 02 Rigor Linköping 10.9
8 3.725 Ludvig All 02 Täby Linköping 10.9
9 3.680 Daniel Kleist 02 Eksjö Södra Linköping 10.9
10 3.592 Fredrik Grund 02 Kville Linköping 10.9
P 16 110 m häck/91,4 1 14.35 Thomas Jones 01 Kyrkhult Hässleholm 29.7
2 14.41 Carl af Forselles 01 Hellas Falun 13.8
3 14.60 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Linköping 9.9
4
14.63
Johan Claeson 01 Tranås Göteborg/U 2.7
5 14.78 Gabriel Gunnarsson 01 IF Göta Falun 13.8
6 14.94 Oliver Ericsson 01 Upsala Falun 13.8
7 15.01 Henrik Renz 01 Tjalve Göteborg/U 2.7
8 15.06 Victor Gustafsson 01 Linköping Helsingborg 8.7
9 15.13 Albin Hedén 01 Arvika Göteborg/U 2.7
10
15.86
Philip Ryding 01 Kville Helsingborg 8.7
11 15.86 Carl Hedin 01 Eksjö Södra Linköping 9.9
12 15.93 Otto Nilsson 01 IK Sisu Ljungby 27.5
13 16.01 Max Rosquist Larsson 01 Malmö Helsingborg 8.7
14
16.07
Felix Wilow 01 Linköping Linköping 9.9
15 16.30 Jonatan Håkansson 01 Hammarby Falun 13.8
16 16.78 Melker Drackner 01 Lidköping Göteborg/U 2.7
17 16.82 Theodor Duvert 01 Tureberg Sätra 13.5
18 16.88 Alfred Berglöf 01 Strand Falun 13.8
19 17.26 Arthur Abrahamsson 01 Bromma Sätra 13.5
20
17.32
Oliver Edman 01 Örgryte Linköping 9.9
medvind
14.54 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Gävle 16.7
15.54 Jonatan Håkansson 01 Hammarby Västerås 5.8
16.32 Theodor Duvert 01 Tureberg Västerås 5.8
16.58 Alfred Berglöf 01 Strand Gävle 16.7
16.88 Arthur Abrahamsson 01 Bromma Västerås 5.8
16.91 Simon Martinsson 01 Österhaninge Gävle 16.7
P 16 300 m häck/84,0 1 37.81 Johan Claeson 01 Tranås Stockholm/S 2.9
2
39.38
Benjamin Tinglöf 01 Ärla Falun 13.8
3 40.23 Albin Hedén 01 Arvika Arvika 16.9
4 40.88 Carl Hedin 01 Eksjö Södra Falun 13.8
5 40.97 Markus Lantto 01 AIK Falun 12.8
6 41.12 Max Rosquist Larsson 01 Malmö Tanumshede 19.8
7 41.43 Simon Martinsson 01 Österhaninge Göteborg/U 30.6
8 42.12 Kalle Wållgren 01 Lerum Kungsbacka 27.8
9 42.13 Jonatan Håkansson 01 Hammarby Falun 12.8
10
42.41
Adrian Möllerström Aho 01 Märsta Märsta 30.7
11 42.48 Max Bechtel 01 Hässelby Tanumshede 19.8
12
42.51
Sidrak Afework 01 Spårvägen Falun 12.8
13 43.38 Melker Manne 01 Ullevi Mölndal 4.8
14 44.41 Erik Buiten 01 Kville Halmstad 18.6
15 44.56 Theodor Duvert 01 Tureberg Huddinge 19.5
16 44.65 Lucas Kristenson 01 Varberg Varberg 2.9
17 44.93 William Sander 01 Mölndal Borås 3.6
18 44.96 Jonathan Hidalgo 01 Orient Uddevalla 20.6
19 45.24 Oliver Ericsson 01 Upsala Tanumshede 19.8
20
45.33
Melker Drackner 01 Lidköping Borås 3.6
P 16 Stav 1 4.62 Carl af Forselles 01 Hellas Falun 11.8
2 4.57 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Falun 11.8
3 4.10 Otto Nilsson 01 IK Sisu Högby 16.9
4 4.02 Henrik Renz 01 Norrköping Linköping 9.9
5 3.96 Karl Johansson 01 Stocksäter Keller, TX 20.4
6 3.90 Erik Hanell 01 Örebro Göteborg/U 1.7
7 3.86 Noah Ander 01 Bromma Falun 11.8
8 3.82 Oliver Edman 01 Örgryte Linköping 9.9
9 3.73 Tobias Solberg 01 Hässelby Stockholm/S 14.6
10
3.73
Melvin Wahlström 01 Motala Västerås 5.8
11 3.72 Carl Hedin 01 Eksjö Södra Linköping 9.9
12 3.60 Nils Jensen 01 Sävedalen Lerum 3.9
13 3.53 Theodor Duvert 01 Tureberg Uppsala 6.7
14 3.48 Teodor Sobczyk 01 Hovslätt Falun 11.8
15 3.43 Jonathan Håkansson 01 Hammarby Västerås 5.8
16 3.31 Harald Gemmel 01 Hammarby Enskede 22.7
17 3.20 Kalle Wållgren 01 Lerum Lerum 19.8
18 3.20 Milton Danielsson 01 Kalmar Skruv 20.5
19 3.11 Adrian Möllerström Aho 01 Märsta Märsta 20.8
20
3.10
Arvid Askensjö 01 Lidingö Sollentuna 10.6
P 16 Diskus/1,5 1 49.20 Victor Wisén 01 Upsala Uppsala/G 1.10
2 48.78 Arvid Mägi Theorin 01 Kville Falun 12.8
3 47.95 Danijel Milenkovic 01 Gnistan Växjö/A 22.8
4 46.58 Erik Bengtsson 01 Malmö Malmö/S-K 9.8
5 44.78 Johannes Lilius 01 Huddinge Sollentuna/E 9.8
6 44.06 William Lanndalen 01 Ymer Falun 12.8
7 40.57 Emil Holm 01 Tureberg Falun 12.8
8 39.72 Emil Holm 01 Råby-Rekarne Katrineholm 20.8
9 38.56 Carl Hedin 01 Eksjö Södra Högby 16.7
10
36.62
Rasmus Hellberg 01 Piteå Strömsund 22.7
11 35.95 Milton Danielsson 01 Kalmar Växjö/A 22.8
12 35.45 Carl af Forselles 01 Hellas Linköping 9.9
13 35.39 Filip Sörmander 01 IK Sisu Halmstad 18.6
14 34.58 Daniel Rihtnesberg 01 Hammarby Sätra 6.6
15 34.49 Kalle Wållgren 01 Lerum Ystad 23.7
16 34.45 Hugo Sörby 01 Upsala Uppsala/G 23.9
17 33.13 Adrian Möllerström Aho 01 Märsta Märsta 19.8
18
32.32
Henrik Renz 01 Tjalve Linköping 9.9
19 31.67 Oskar Wictorsson 01 Hovslätt Jönköping 1.8
20
30.54
Theodor Duvert 01 Tureberg Sätra 13.5
P 16 Slägga/5,0 1 58.49 William Lanndalen 01 Ymer Göteborg/S-K 1.7
2 54.12 Danijel Milenkovic 01 Gnistan Falun 11.8
3 53.95 Emil Holm 01 Råby-Rekarne Nyköping 19.8
4 52.15 Hugo Sörby 01 Upsala Uppsala/K 6.8
5 50.15 Johannes Lilius 01 Huddinge Huddinge/J 21.5
6
47.08
Victor Wisén 01 Upsala Falun 11.8
7 46.85 Rasmus Hellberg 01 Piteå Umeå 17.9
8 37.56 Olle Diös 01 Upsala Uppsala 29.4
9 31.30 Emil Holm 01 Tureberg Sollentuna/E 13.9
10
30.95
Carl Hedin 01 Eksjö Södra Tranås 24.9
11 29.98 Otto Nilsson 01 IK Sisu Nässjö 16.8
12 26.56 Gabriel Jergander 01 Ösmo Nynäs Nynäshamn 4.9
P 16 Tiokamp/P17 1 6.626 Carl af Forselles 01 Hellas Linköping 10.9
2 6.421 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Linköping 10.9
3 6.223 Henrik Renz 01 Tjalve Linköping 10.9
4 5.448 Otto Nilsson 01 IK Sisu Ljungby 28.5
5 5.315 Felix Wilow 01 Linköping Linköping 10.9
6 5.142 Victor Gustafsson 01 Linköping Linköping 10.9
7 5.137 Oliver Edman 01 Örgryte Linköping 10.9
8 5.136 Carl Hedin 01 Eksjö Södra Ljungby 28.5
9 5.111 Theodor Duvert 01 Tureberg Sätra 14.5
10 4.429 Arthur Abrahamsson 01 Bromma Sätra 14.5
P 17 Slägga/5,0 1 83.17 Ragnar Carlsson 00 Falun Göteborg/S-K 1.7
2 63.30 Ivar Moisander 00 Huddinge Enskede 22.7
3 57.99 Simon Bjärnlöf Segerlind 00 Eksjö Södra Gävle 13.8
4 51.30 David Sahi 00 Enköping Märsta 20.8
5 46.86 John Nguyen 00 Wärnamo Gävle 13.8
6 45.45 Simon Thor 00 Märsta Falun 5.9
7 45.24 Carl Widenholm 00 Hellas Gävle 13.8
8 45.01 Malex Åkerblom 00 Lidingö Västerås/Ap 5.8
9 41.53 Filip Linnér 00 IFK Göteborg Göteborg/S-K 1.7
10
35.96
Viktor Karlsson 00 Wedevåg Karlstad/M 22.7
11 35.69 Emil Uhlin 00 Falun Falun 5.9
12 29.69 Philip Stömne 00 Valbo Järvsö 17.9
13 28.45 Otto Sundell 00 Söderhamn Söderhamn 9.9
14 28.28 Casper Borgström 00 Athlet Eslöv 13.5
F 14 Kula/3,0 1 12.67 Julia Scharnell 03 Eslövs AI Eslöv 27.9
2 12.41 Justina Esangbedo 03 Kvarnsveden Gävle 9.9
3 12.15 Amanda Pettersson 03 Växjö Ljungby 18.6
4 11.73 Emilia Neuhaus 03 Eksjö Södra Villstad 13.5
5 11.47 Thea Löfman 03 Lund Uddevalla 9.9
6 11.45 Lovisa Ewerblad 03 Danderyd Danderyd 14.5
7 11.33 Calista Ezeh 03 Kville Göteborg/U 2.7
8 11.31 Jonna Lundgren 04 Skruv Villstad 19.8
9 11.06 Thea Björk 03 Växjö Ljungby 18.6
10
11.04
Chanelle Lindvall 03 Malmö Ljungby 18.6
11 11.03 Johanna Emanuelsson 03 Villstad Villstad 13.5
12 10.75 Victoria Wickman 03 Alunda Sollentuna 10.6
13 10.75 Linn Gabrielli Gustafsson 03 Råby-Rekarne Nynäshamn 2.9
14 10.54 Ally R Holmberg 03 Skellefteå Skellefteå 20.5
15 10.47 Felicia Karlsson 03 Eskilstuna Gävle 9.9
16 10.46 Ebba Toorell 03 Lerum Uddevalla 9.9
17 10.43 Moa Ehrenbrand 03 Strand Sollentuna 10.6
18 10.42 Valentina Lindfors 03 Mälarhöjden Huddinge 20.5
19 10.35 Jonna Kronander 03 Ymer Täby 2.9
20
10.33
Agnes Claesson 03 Hovslätt Jönköping 17.9
F 14 Diskus/0,75 1 41.82 Leonora Einarsson 03 Brännan Härnösand 29.7
2 35.66 Johanna Emanuelsson 03 Villstad Uddevalla 9.9
3 33.80 Thea Björk 03 Växjö Högby 16.7
4 33.14 Victoria Wickman 03 Alunda Örbyhus 16.8
5 32.15 Amanda Olsson 03 Säffle Kil 19.8
6 32.15 Emilia Wamsler 03 Lund Uddevalla 9.9
7 31.69 Emma Wallsten 03 Örbyhus Gävle 9.9
8 31.15 Ebba Toorell 03 Lerum Uddevalla 9.9
9
31.14
Lovisa Hörnström 03 Trollhättan FIK Herrljunga 27.8
10 31.03 Lisa Nilsson 03 IK Sisu Uddevalla 9.9
11 30.84 Linn Gabrielli Gustafsson 03 Råby-Rekarne Gävle 9.9
12 30.74 Agnes Claesson 03 Hovslätt Jönköping 17.9
13 30.06 Ebba Hultqvist 03 Eksjö Södra Jönköping 17.9
14 29.78 Emilia Qvicklund 03 Strömstad Uddevalla 28.6
15 29.75 Nora Eriksson 03 Motala Varberg 2.9
16 29.45 Amanda Pettersson 03 Växjö Uddevalla 9.9
17 29.09 Cassandra Annergren 03 Timrå Söderhamn 10.9
18 28.52 Ebba Wulcan 03 Säffle Kil 19.8
19
28.48
Alma Folbert 03 KA2 Karlskrona 2.9
20 intern klubbtävling
32.54 Emma Wallsten 03 Örbyhus Örbyhus 6.9
F 14 Slägga/3,0 1 46.31 Thea Löfman 03 Lund Helsingborg 7.7
2 42.85 Ebba Hultqvist 03 Eksjö Södra Tranås 24.9
3 42.13 Ebba Wulcan 03 Säffle Gävle 10.9
4 39.99 Molly Skugge 03 Tureberg Sollentuna/E 13.9
5 37.66 Johanna Björkqvist 03 Tureberg Gävle 10.9
6 36.11 Victoria Wickman 03 Alunda Märsta 20.8
7 36.05 Johanna Emanuelsson 03 Villstad Värnamo 20.8
8 35.71 Jennifer Axelsson 03 Wedevåg Gävle 10.9
9 35.61 Sarah Bracken 03 Huddinge Gävle 10.9
10
35.44
Isabella Wiklund 03 Västerås Gävle 10.9
11 35.13 Linnea Persson 03 IFK Göteborg Varberg 3.9
12 34.75 Linn Harrysson 03 Hammarby Huddinge/J 21.5
13 34.34 Vilma Damberg 03 Tureberg Märsta 20.8
14 34.33 Moa Feldt 03 Åhus Uddevalla 10.9
15 33.93 Ingrid Hammarberg 03 Mälarhöjden Gävle 10.9
16 32.45 Julia Runesson 03 Thorengruppen Glanshammar 24.8
17 31.80 Olivia Riddle 03 Hammarby Eskilstuna 17.6
18 31.59 Jonna Kronander 03 Ymer Borås 5.8
19 31.54 Nina Bjerkliden 03 Upsala Gävle 10.9
20
30.88
Ebba Lind 04 Hanviken Sollentuna/E 11.6
F 14 Spjut/500 1 40.09 Maria Grenegård 03 IF Göta Göteborg/U 1.7
2 38.62 Ingrid Lundkvist 03 Brännan Timrå 20.5
3 37.37 Madeleine Rhenberg 04 IF Göta Täby 3.9
4 35.60 Amanda Olsson 03 Säffle Kil 19.8
5 35.05 Malin Lundgren 03 Eksjö Södra Högby 16.7
6 34.23 Chanelle Lindvall 03 Malmö Eslöv 14.5
7 33.46 Emma Svensson 03 KA2 Helsingborg 8.7
8 32.90 Lovisa Pettersson 03 Lidköping Uddevalla 10.9
9 32.02 Ebba Hedberg 03 Kvarnsveden Ludvika 6.6
10
31.68
Lovisa Ewerblad 03 Danderyd Sollentuna 11.6
11 31.27 Evelina Wikell 03 Mölndal Kungsbacka 27.8
12 31.01 Thea Löfman 03 Lund Uddevalla 10.9
13 30.93 Linnea Persson 03 IFK Göteborg Lilla Edet 6.6
14 30.41 Moa Ehrenbrand 03 Strand Söderhamn 9.9
15 30.30 Linn Gabrielli Gustafsson 03 Råby-Rekarne Gävle 10.9
16 30.19 Elvira Magnusson 03 Tumba Järvsö 16.9
17 30.04 Linnea Näslund 03 Kvarnsveden Täby 3.9
18 30.00 Zara Norén 03 Bollnäs Järvsö 16.9
19 29.77 Calista Ezeh 03 Kville Kungsbacka 27.8
20
29.51
Alma Sjöbrink 03 Eksjö Södra Högby 16.7
F 15 300 m häck/76,2 1 43.98 Olivia Stridh 02 Malmö Klippan 4.6
2 44.45 Lisa Fröberg 02 Lidingö Huddinge 19.5
3 44.53 Ebba Åhman 02 Ymer Falun 12.8
4 45.03 Wendela Yhlén Graf 02 Ullevi Falun 12.8
5 45.36 Clara Bernhult 02 Thorengruppen Falun 12.8
6 46.01 Lovisa Nilsson Edin 02 Mölndal Falun 11.8
7 46.21 Tove Larsson 02 Växjö Falun 11.8
8 46.29 Tyra Landin 02 Västerås Falun 11.8
9 46.35 Bilge Kaya 02 Hellas Huddinge 19.5
10
46.74
Leticia Buchli 02 Täby Göteborg/U 30.6
11 47.01 Maja Jönsson 02 Höör Eslöv 13.5
12 47.14 Kajsa Karila 02 IFK Göteborg Tanumshede 19.8
13 47.40 Elwira Ripsweden 02 Tumba Huddinge 19.5
14 47.73 Towa Korsell 02 Eksjö Södra Falun 11.8
15 47.76 Selma Jönsson 02 Åhus Klippan 4.6
16 48.03 Johanna Stübner 02 Göteborgs KIK Halmstad 18.6
17 48.11 Lina Arousell 02 Iggesund Söderhamn 27.6
18 48.28 Clara Billing 02 Tureberg Helsingborg 7.7
19 48.54 Nikki Anderberg 02 Malmö Västerås 5.8
20
48.61
Tilde Bengtsson 02 Växjö Göteborg/U 30.6
F 15 Stav 1 3.35 Emma Johansson 02 Stocksäter Västerås 5.8
2 3.34 Hilma Hindsberg 02 Kvarnsveden Göteborg/U 2.7
3 3.25 Frida Thornander 02 Upsala Märsta 20.8
4 3.25 Tilda Fischer 02 Habo Jönköping 9.9
5 2.97 Matilda Honeth 02 Växjö Falun 13.8
6 2.90 Celina Johannsen 02 Malmö Ystad 23.7
7 2.70 Hanna Askling 02 Bromma Huddinge 21.5
8 2.67 Towa Korsell 02 Eksjö Södra Gävle 16.7
9 2.60 Linn Jansson 02 Falun Göteborg/U 2.7
10
2.54
Clara Billing 02 Tureberg Sätra 20.8
11 2.35 Eveline Wanhainen 02 IFK Göteborg Göteborg/S 11.6
12 2.35 Agnes Brunnsgård 02 Kristinehamn Arvika 29.7
13 2.30 Wilhelmina Holmertz 02 Sävedalen Falun 13.8
14 2.30 Maja Pettersson 02 Gnistan Lerum 19.8
15 2.24 Inga Willner 02 Mälarhöjden Sätra 20.8
16 2.20 Alma Eriksson 02 Ljungby Linköping 19.8
17 2.20 Nova Brideau 02 Kalmar Kalmar 23.9
18 2.15 Elsa Lappalainen 02 Orient Uddevalla 13.6
19 2.12 Ylva Björnsjö 02 Södertälje Eskilstuna 17.6
20 2.05 Matilda Strand 02 Filipstad Arvika 29.7

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Close
Close